Wycieczka do Olkusza
Opublikowano:02.06.2026
0g
Dnia 28.04.2026r. pojechaliśmy w "odwiedziny" do srebrnego miasta - Olkusza. Na początek odwiedziliśmy fabrykę produkującą naczynia emaliowane "Olkuskie Wyroby Emaliowane", gdzie poznaliśmy historię fabryki, różne ciekawostki odnoszące się do historii samego Olkusza jak i legendy związane z powiedzeniami. Wszystko to pięknie opowiadał nam sam właściciel fabryki - Pan Krzysztof Madej. Następnie dzieci własnoręcznie wykonały swoje indywidualne kubki. Na przepyszne naleśniki poszliśmy do restauracji hotelu Viktoria, skąd udaliśmy się na warsztaty oraz zwiedzanie olkuskich podziemi pt. "Podziemny Olkusz" z przewodnikiem, który oprowadzał nas po zabytkach. Zobaczyliśmy m.in. interaktywną wystawę przedstawiającą dzieje wydobycia srebra, makietę dawnej zabudowy czy podziemne wyrobiska. Zwieńczeniem wycieczki było zobaczenie Bazyliki św. Andrzeja Apostoła, w której znajdują się 800 letnie organy. Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji, była cenną lekcją historii po zabytkach, a wspomnienia zostaną z nami na długo.